EN
O projektu

O projektu

Za projektem FASHION FOR FOKUS stojí nevládní nezisková organizace Fokus Praha, která pomáhá lidem s dlouhodobým duševním onemocněním. Motto přehlídky „Zaostřeno na osobitost“ propojuje téma módy a duševního zdraví. Stejně tak jako jsou lidé, jejichž chování se vymyká hlavnímu proudu, označováni za blázny, jsou také umělci a experimentátoři na módním poli považováni často za nenormální a extravagantní.

Hlavním cílem projektu je získat prostředky na činnost Fokusu Praha a úspěšně navázat na předchozí ročníky charitativní akce, kde se potkává svět umění a módy s posláním pomáhat. Spolupracujeme s osobitými českými designéry a umělci, kteří propůjčili svůj talent a čas na pomoc charitě.

Fokus Praha

Fokus Praha

Jsme nestátní nezisková organizace Fokus Praha. Podporujeme lidi se závažným duševním onemocněním tak, aby i navzdory projevům své nemoci mohli žít spojený a důstojný život ve svých domovech. Nabízíme podporu v oblasti bydlení, práce, zaměstnání, vzdělání, ale i trávení volného času a svépomocných aktivit. Kromě toho poskytujeme programy zdravotní, psychoterapeutické a krizové pomoci. Obhajujeme práva a zájmy lidí se zkušeností s duševní nemocí a informujeme o problematice duševního zdraví. Propagujeme otevřený přístup a toleranci k lidem se zkušeností s duševní nemocí.

Módní designéři

Módní designéři

 • Pavla Gerschonová

  Je absolventkou ateliéru Oděvní a textilní design na FUD UJEP. Založila značku Page a ve své tvorbě ráda vytváří osobité konceptuální oděvní kolekce, které mají co říct. Vedle tématických kolekcí, ve kterých pracuje například s kovem a plastickou kůží, se také věnuje civilní designové a zakázkové tvorbě.
  číst více >

  V poslední době se zaměřuje na tvorbu dámského spodního prádla a nově se také obrací k pánské módě. Její pilotní, čistě pánská kolekce oděvů v neotřelých střihových řešeních, bude k vidění právě na letošním ročníku Fashion for Fokus.

  Pavla je zároveň spoluzakladetelkou festivalu mladé módy Arcolor a v občanském sdružení Arcolor má na starosti veškerou kreativní stránku akce, výběr účinkujících, míst konání a scény.

 • Iška Fišárková

  Módní designérka se ve světě módy prezentuje od roku 1989, za tuto dobu třikrát získala prestižní titul Výtvarník sezóny (1998, 2005, 2007). Základem její tvorby jsou příběhy, jak napovídají i názvy kolekcí: Nesnesitelná lehkost, Eliade, Elegance navzdory smrti. Autorka se inspiruje architekturou, divadlem, historií, technikou či přírodou a vytváří módní design, který nepodléhá žádným trendům.
  číst více >

  Snahu po dokonalosti a kráse bere s lehkostí a nadhledem. Hledání principu dokonalé jednoty se odráží i v záměně mužských a ženských rolí. Důrazem na trvalou hodnotu se vymyká mašinérii klasického módního průmyslu.

  Smyslem její práce je účelné a precizní vytváření modelu, který svému nositeli vyhovuje natolik, že jej bude nosit stále znovu a znovu, až se stane výrazem jeho osobnosti. Iška Fišárková se také prosadila jako kostýmní výtvarník – navrhla kostýmy pro představení Nebezpečné vztahy Jihočeského divadla. Příležitostně se věnuje také interiérovému designu, kde uplatňuje stejné principy, jako v oděvních návrzích.

 • Eliška Tomková

  ,,Neoblékám jen ženu, ale především její osobnost." říká Eliška Tomková, česká módní návrhářka, zakladatelka značky Elisha. Svým klientkám přináší nositelný, nadčasový a kombinovatelný styl respektující ženské tvary. Její modely vynikají hodnotnými materiály a detailním pracováním. Její šaty mají čisté linie kombinující eleganci a hravou extravaganci.
  číst více >

  Eliška a její tým tvoří především menší oděvní kolekce a zakázkové modely pro ženy, které jsou náročné a názorově vyzrálé. Jsou to ženy aktivní a přitom žensky okouzlující, které se nespokojí s diktátem ani běžnou konfekcí. Nebo chtějí třeba jen některé běžné konfekční modely doplnit něčím stylovým, výjimečným, něčím, co bude vytvořeno jen pro ně.

 • Kamila Vodochodská

  Módní návrhářka, stylistka a módní koučka plná energie a nápadů. Svou práci považuje za radost a každodenní získávání nových zkušeností.Nedílnou součástí Kamiliny práce je častá spolupráce na charitativních akcích. Pomoc ostatním je pro ní velmi důležitou součástí života. Její práce je smysluplná právě tehdy, pomáhá-li, posouvá-li a inspiruje.
  číst více >

  Chce, aby lidé vnímali oblečení jako projev své osobnosti, našli vnitřní odvahu, vážili si sebe a byli přísní vůči tomu, co a proč na sebe oblékají.

  Od roku 2008 buduje spolu s realizačním týmem brand Kamila Vodochodska Fashion Concept - na českém trhu ojedinělou 360°C platformu koncepční módní péče. Cílem je logicky uzavřít kruh módního prostředí a zúročit více jak 12leté zkušenosti v oboru. Návrh a realizace modelů na míru se specializací na svatební a večerní modely, privátní či firemní fashion coaching včetně asistovaných nákupů, přednášková a vzdělávací činnosti v oblasti módy, módního stylu, módního a textilního průmyslu, udržitelnosti a bezpečnosti oděvů.

Děkujeme za podporu!

Děkujeme za podporu!

3. ročníku se účastnilo přibližně 120 hostů a celkový výtěžek ze vstupného a finančních darů získaných přes platební portál darujme.cz i formou příspěvků na veřejnou sbírku přímo v prostorech muzea dosáhl 42 720 Kč.

Tvář Fashion for Fokus

Tvář Fashion for Fokus

Lejla Abbasová

Lejla Abbasová

Jiný úhel pohledu 

V březnu 2016 byla Lejla Abbasová hostem besedy Studia 27 a povídala si o moderování, intuici, Africe, duševním zdraví i Fashion For Fokus. Než Lejla Abbasová zazářila v reality show Big Brother, tak prošla několika televizemi jako Galaxie, TV 3 a televize Óčko. Pracovala v pořadu Sama doma. Stala se mluvčí ministra pro lidská práva a národnostní menšiny Michaela Kocába. Dnes se Lejla Abbasová věnuje svým charitativním projektům v Africe a moderování především v angličtině. číst více >


Jak jste se dostala k charitativní práci?

Před zhruba 17 lety jsem pracovala jako tisková mluvčí ligy etnických menšin a skrze tuto práci jsem narazila na tehdy úplně nový projekt adopce na dálku. To ale potom přerostlo v moji vlastní neziskovku, kterou jsem zakládala těsně po reality show Big Brother, což byl také jeden z důvodů, proč jsem do toho tenkrát šla. Říkala jsem si, dej bože, když mi působení v reality show vynese jakousi pozitivně únosnou společenskou známost. Bude tak jednodušší zakládat neziskovou společnost, což se ukázalo v té době jako prozíravé. Teď už je to úplně jedno. Každopádně mne to nakoplo a já jsem v roce 2006 založila neziskovku Asante Kenya na podporu projektů v Keni.


Co ta neziskovka vlastně obnáší? Co to znamená pro lidi tam a pro vás tady?

No vypadá to velkolepě, ale realita je taková, že kéž by to byla alespoň kapka v moři. Soustředila jsem se především na školy, takže stále dokola řešíme nájmy, jídlo, učebnice, když se podaří sehnat velkého sponzora, dá se za peníze postavit budova. A teď nově jsem se dala dohromady s fotografkou Vladiou Bajerovskou, která žije v Jihoafrické republice a která vymyslela úžasný projekt Příběhy nás spojují. Stala jsem se jeho organizátorkou a patronkou pro Českou republiku. Projekt pomáhá uzavřené komunitě Masajů, kde pod organizací redtribe.org působí “bílý” manželský pár. Ve spolupráci a na popud Masajů se jim samotným podařilo mimo jiné postavit školu, kde Vladia nafotila nádherné fotky malých školáků. Z nich udělala pohlednice. Pokud si je koupíte, podpoříte výstavbu knihovny. Skvělé ale je, že pokud chcete, můžete Masajům pohlednici poslat a oni odepisují zpět. Koukněte na projekt pohlednice.cz nebo facebook Příběhy nás spojují. Důležité je zmínit, že díky našemu partnerovi Zásilkovna.cz doručíme pohlednice vám i do Afriky zdarma!
Mimochodem oblast Olorte, kde se projekt nachází, je bohem zapomenuté místo. Je vzdálené pět hodin jízdy autem od nejbližšího města, bez signálu, kde jsou jen Masajové, krávy a nic. Pro mě je to návrat k Africe, kterou miluju a kterou znám.


Kývla jste na spolupráci s Fashion For Fokus, stala jste se tváří charitativní módní přehlídky, která proběhne 8. prosince v Českém muzeu hudby. Co vás k tomu přivedlo?

Důvod, proč jsem se rozhodla přijmout tuto nabídku, a já to ani neberu jako nabídku, ale čest moci podpořit dobrý projekt, je, že se kouká na ostrakizovaná témata jiným úhlem pohledu, snaží se je přiblížit veřejnosti tak, aby se nad nimi mohla zamyslet z jiné perspektivy. Prostě skrze módu a tuto událost nebo večer se má veřejnost možnost podívat na lidi s duševními problémy jako na normální lidi, kteří sice mají nějaký handicap, ale nemusí to být primárně žádní podivní blázni jak z Přeletu nad kukaččím hnízdem.
Přemýšlím nad tím, kdo, co a jakým způsobem dělá. Vyptávám se. Obecně svět nemocných – a to je úplně jedno jestli psychicky nebo fyzicky se u nás prapodivně uchopuje. Buď je někdo smrtelně nemocný, a to jsou v našich očích převážně onkologičtí pacienti, dělá se z toho až hyenistická tragédie anebo v případě duševních onemocnění se zase řekne, že je to blázen - nekompatibilní s okolním světem. To mi prostě vadí – to zplošťování.


Pojďme ještě k tomu stigmatu duševní nemoci, jak by se dalo ve společnosti překonat?

Pevně věřím, že právě třeba takovým projektem, jako tady „pácháte“ vy – Studio 27 nebo právě Fashion For Fokus.
Já se ale obávám, že společnost takové projekty často vnímá jako hodně“ ksoběmluvné“, že často přesvědčujete osvícené. Mne se taky ptají na Afriku lidé, které už to zajímá, jsou nějakým způsobem zainteresovaní. Veřejnost má stále svoje předsudky. Ale co s tím?
Řekla bych ale, že lidé okolo mě a hlavně mladší generace se už na duševní problémy dívá jinak. Je to i díky novým komerčním disciplínám, jako jsou například různé metody coachingu, které odborný vědecký svět přeci jen laické veřejnosti více přibližuje.
Já jsem nikdy zvlášť nepřemýšlela nad duševním zdravím. Dnes mám ale také psycholožku, kam jednou za měsíc zavítám a za ty roky jsem změnila radikálně přístup k duševnímu zdraví a dávám ho úplně na roveň tomu fyzickému. Člověk by měl dbát o svoje tělo po všech stránkách. Duševno má efekt na tělesnou schránku daleko víc, než bychom si mohli v prvopočátku myslet.
Spousta věcí, na které bych si třeba přišla sama za nějakou dobu, se dá návštěvou psychiatra nebo psychoanalytika urychlit, mohu tak na sobě pracovat efektivněji nebo intenzivněji nebo prostě v kratší době problém odhalit a vyřešit.


Fashion For Fokus je módní přehlídka s podtitulem „zaostřeno na osobitost“. Jak vy se díváte na módu?

Módu nepodceňuji ani nepřeceňuji. K mému profesnímu životu neodmyslitelně patří. Musím tzv. vypadat, mít image. A tak to beru. V soukromí ale dávám přednost pohodlí, které je hodně ovlivněno mateřstvím. Dřív jsem nesundala podpatky snad ani když jsem šla s odpadky. Teď je nosím prakticky jen “do práce”. Mám ale dny, kdy mě vyloženě baví si se šatníkem hrát, vymyslet si nějaký “model”. Na druhou stranu jsou dny, kdy si nedokážu přestavit jít v ničem jiném než v pytli - tedy v teplákách a mikině, ač nápaditých.
Obecně ale nejsem nákupčí typ, což je dáno i tím, že nemám konfekční velikost a shánění oblečení a bot je pro mne za trest. Takže tzv. shopping by pro mě byla tortura. Musím buď něco konkrétního shánět anebo jdu a něco mě praští do očí. To je moment, kdy jsem schopná za danou věc dát i daleko více, než bych ráda..:)


Máte své oblíbené návrháře?

Oblíbené návrháře mám, ale neoblékají mě:). Což mi je líto! Hodně mě baví Lukáš Macháček, který vytvořil dokonalý styl Monice Bagárové. Ráda mám Jakuba Polanku. Z těch světových mě baví spíš jednotlivé kolekce nebo dokonce jen kousky, než přímo daný návrhář či módní dům.

Kontakty

Kontakty

Partneři

Partneři

Spolupořadatel akce: